Etkinlikler

Dünya basını 21 – 27 Ekim 2013 tarihlerinde yapılan etkinlik ve gezilerle ahşap teknelerimizle tanıştı.

DÜNYA BASINI AHŞAP TEKNELERİMİZLE TANIŞTI

Dünya denizcilik basınının önde gelen mensupları Türk ahşap tekne üretimini incelemek ve Türk Ahşap Tekne Sanatı hakkında bilgilenmek için 21 Ekim’de ülkemize geldi.

Ahşap tekne yapımcıları ülkemizin tanıtımı için önemli bir atak yaptı. Halen dünyada pek az ülkenin sürdürebildiği ahşap yat yapımcılığının tanıtımı için deniz dünyasının en önemli yayın organlarının temsilcileri Türkiye’ye geldi.

Organizasyonunu GİSBİR ve Kayık Derneği’nin üstlendiği ziyaretlerin ilk durağı Tuzla tersaneleri oldu. Ardından Göcek, Bozburun ve Bodrum bölgelerinde yer alan tersane ve teknelerde incelemeler yapıldı. Tersane ziyaretlerinin sonrasında Türk Ahşap Tekne Sanatının tarihsel gelişiminin izlerini sürmek için Deniz ve Arkeoloji Müzeleri, Koç Müzesi ve Harun’s Paradise de ziyaret edildi.

Ülkemize gelen olan basın mensupları arasında; Classic Boats dergisi Editörü Dan Houston, Yachting World Editörü David Glenn, Boat International Yazarı Bruno Cianci, Nautica Yazarı Luca Sordelli ve Yacht Emirates Yazarı Shaun Ebelthite yer aldı.

Organizasyonu gerçekleştiren Kayık Derneği, ahşap yat sektörünün önde gelen üreticileri, tasarımcıları, mühendisleri tarafından oluşturulmuş bir meslek grubu.

Dernek, ahşaba, bir yat inşa malzemesi olarak hak ettiği değer geri kazandırmak, Türkiye’deki benzersiz işçiliği ve yüzyıllar boyunca artarak çoğalan bilgi birikimini dünyaya tanıtmak, küresel bazda yeni işbirlikleri oluşturmak amacıyla GİSBİR çatısı altında çalışmalarına 2013 yılının yaz başından beri devam ettirmektedir.

Kayık Derneği, 21-27 Ekim tarihlerinde düzenlediği yabancı denizcilik basının davetinin ardından Türk Ahşap Tekneciliğinin kalite standardizasyon ve tanıtım faaliyetlerine, eğitim programları, ahşap tekne yarışları, ahşap tekne restorasyonları ve çıkartacağı düzenli yayınlarla devam edecektir. Derneğin amacı; Türk ahşap yat geleneğinin geleceğe taşınması ve dünya kültürüne entegrasyonuna katkı sağlamaktır.

TÜRK AHŞAP TEKNE ÜRETİM SANAYİSİNE YOLCULUK

Türkiye, kuzeyinde Karadeniz, batısında Ege ve güneyinde Akdeniz bölgelerinin kendine has iklim ve coğrafyasından dolayı farklı ağaç türleri ve farklı deniz şartlarına uyumu gerektiren tasarım ve inşa teknikleri ile ahşap yat üretiminde bir sentez noktasıdır.

Bölgede ahşap tekne üretimi çok eski çağlarda başlamış ve babadan oğula geçen bilgi birikimi ve ustalık ile bugünlere ulaşarak son 30 yıl içinde gelişen teknolojilerle modernize olmuştur. Türk ahşap tekne üretimi, geleneksel yöntemlerle modern teknolojileri birleştirerek dünyada bir ahşap tekne üretim merkezi halini süreklilikle koruyabilmektedir.

Türk Ahşap yat inşa sektörünün önde gelen yat üreticileri, tasarımcıları, mühendisleri, Türk Ahşap Yat üretim geleneğinin geliştirilmesi ve dünya kültürüne entegrasyonu için 2013 yılının başında GİSBİR çatısı altında Kayık Derneği’ni oluşturdu.

Kayık Derneği, ahşap yat inşa sektörünün önde gelenleri ile gerçekleştirdiği bir dizi toplantı ve görüş alışverişlerinin sonucunda ahşaba, bir yat inşa malzemesi olarak hak ettiği değer geri kazandırmak, Türkiye’deki benzersiz işçiliği ve yüzyıllar boyunca artarak çoğalan bilgi birikimini dünyaya tanıtmak, küresel bazda yeni işbirlikleri oluşturmak amacıyla faaliyetlerine başladı.

“Türk Ahşap Tekne Üretim Sanayisine Yolculuk” Kayık Derneği’nin ilk adımı. Derneğin planladığı diğer faaliyetler; Ahşap tekne üretimi ile ilgili eğitim programları ve teknik seminerler düzenlenmesi, üretim standartlarının belirlenmesi, çeşitli gezi/tanıtım faaliyetleri düzenlenmesi, yurtiçinde veya yurtdışında düzenlenmekte olan ahşap tekne yarışlarına katılımın sağlanması, eski ahşap teknelerin restorasyonu, Türkiye’nin denizcilik tarihine yönelik kaynak yayınlar oluşturulması olacaktır.

Türk Ahşap Tekne Üretim Sanayisine Yolculuğun ilk durağı Tuzla tersaneleri oldu. Ardından Göcek, Bozburun ve Bodrum bölgelerinde yer alan tersane ve teknelerde incelemeler yapıldı. Tersane ziyaretlerinin sonrasında Türk Ahşap Tekne Sanatının tarihsel gelişimini sunmak için Koç Müzesi, Harun’s Paradise, Bodrum Deniz ve Arkeoloji Müzeleri ziyaret edildi.